Na rynku jest wiele różnych rodzajów elektronarzędzi, jednak dzisiaj skupimy się tylko na tych, które najczęściej  przydadzą się w trakcie prac remontowo-budowlanych. Powinien wyposażyć  się w nie każdy, kto planuje rozpoczęcie budowy albo generalny remont.

Wiertarka

Nikomu nie trzeba tłumaczyć do czego służy wiertarka. Jest to narzędzie niezbędne przy wszystkich pracach związanych wierceniem, rozwiercaniem i pogłębianiem otworów. Przyda się nam również do mieszania zapraw gipsowych albo betonowych. Kupując nową wiertarkę, warto zwrócić uwagę na jej moc, moment obrotowy, możliwość regulacji i wyposażenie dodatkowe. Oprócz samej wiertarki będziemy potrzebować także wierteł i końcówek niezbędnych do przeprowadzenia prac.

Wkrętarka

To „najlepszy przyjaciel” majsterkowiczów, niezastąpiony przy lekkich remontach. Dzięki wkrętarce, błyskawicznie skręcisz szafkę, sprzęt AGD i wykonasz proste otwory. Atutami wkrętarek są ich poręczne rozmiary, nieduża waga i zasilanie za pomocą baterii. Doskonale sprawdzą się do wykonania drobnych prac naprawczych oraz do precyzyjnych prac niewymagających dużej mocy.

Szlifierka stołowa

Szlifierka stołowa służy do szybkiego ostrzenia narzędzi, szlifowania oraz usuwania zadziorów. Pozwala na obróbkę elementów drewnianych i metalowych. Jest to raczej elektronarzędzie, które znajdziemy na wyposażeniu firm remontowo-wykończeniowych niż u domowego majsterkowicza.

Szlifierka kątowa

Dzięki temu elektronarzędziu, możliwe jest szlifowanie oraz cięcie metalu albo innych twardych materiałów. To narzędzie bardzo wszechstronne, które możemy wykorzystać do polerowania, złuszczania farb, szczotkowania oraz oczyszczania niemal wszystkich nawierzchni. W trakcie remontów i budowy jest to sprzęt niezastąpiony.

Pilarka

Pod tą nazwą kryje się znana wszystkim piła łańcuchowa, kolejne podstawowe narzędzie ułatwiające prace remontowo-budowlane. Służy do cięcia wszelkiego rodzaju drewna, sklejki, płyt wiórowych itp. Do wyboru mamy pilarki spalinowe (o największej mocy), elektryczne i akumulatorowe. Ostatnie dwa rodzaje służą do cięcia elementów o mniejszych gabarytach i grubości (ze względu na mniejszą moc urządzenia).

Wyrzynarka

Rzecz absolutnie konieczna w wykończeniówce. Na pierwszy rzut oka przypomina pilarkę, ale to zupełnie inne elektronarzędzie. Pozwala ciąć różnego rodzaju materiały, nadając im odpowiedni kształt (umożliwia tzw. cięcie krzywoliniowe). Jest niezastąpiona do przycinania blatów kuchennych, elementów drewnianych i płyt drewnopochodnych.