Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wierteł, różnią się kształtem, sposobem wykonania, materiałami użytymi do ich produkcji, wymiarami, uchwytami i oczywiście zastosowaniem. Zapraszamy na krótki przewodnik opisujących najczęściej stosowane rodzaje wierteł.

Wiertła do metalu

Wiertła do metalu przeznaczone są do obróbki  różnych typów stali, żeliwa, metali kolorowych oraz utwardzonych tworzyw sztucznych. Stosuje się je do wykonywania otworów przelotowych oraz otworów o określonej głębokości (pod rozwiercanie, pogłębianie lub gwinty). Wiertła do metalu wykonane są zazwyczaj z szybkotnącej stali narzędziowej albo stali kobaltowej, do ich produkcji stosuje się trzy podstawowe metody – frezowanie, walcowanie albo szlifowanie. Najlepsze i najtrwalsze są przeważnie wiertła szlifowane. Najpopularniejsze i najtańsze są wiertła produkowane techniką skośnego walcowania segmentowego z częścią roboczą uformowaną na gorąco. Droższe modele produkowane są techniką pełnego szlifowania, co sprawia, że ich powierzchnia jest gładka, odporniejsza na zużycie i ułatwia pracę.

Wiertła do drewna

Ten typ wierteł przeważnie są posiada długi szpic centrujący z dwoma rowkami wiórkowymi. Dzielimy je na wiertła piórkowe, kręte lub spiralne. Szczególnym rodzajem są  wiertła koronowe (trepanacyjne) przeznaczone do wykonywania otworów o dużej średnicy.

Wiertła do betonu

Do wiercenia w twardych materiałach, takich jak kamień, beton, mur czy cegła najlepiej stosować tzw. wiertła widiowe. Ostrza wierteł do betonu wykonane są zazwyczaj z ze sprasowanej mieszaniny węglików wolframu, tytanu, kobaltu oraz innych metali, dzięki czemu ich twardość jest porównywalna z diamentem.

Więcej informacji o wiertłach do betonu, znajdziesz w artykule na naszym blogu – Jak dobrze wybrać wiertła do betonu 

Podział wierteł ze względu na kształt

Wiertła kręte – wiertła przeznaczone do otrzymywania otworów walcowych, o średnicy części roboczej wiertła od 0.1 mm do 100 mm. Produkuje się jej ze stali szybkotnącej albo węglików spiekanych. Można je mocować zaciskając w trójszczękowych uchwytach wiertarskich, za pośrednictwem SDS PLUS i SDS Max albo w tulejkach zaciskowych.

Wiertła koronowe – służą do wykonywania szerokich otworów. Wykonuje się je za pomocą ostrzy rozmieszczonych na krawędzi części roboczej.

Wiertła piórkowe – ten typ wierteł stosuje się przede wszystkim do wiercenia w drewnie lub szkle. Część robocza jest w nich spłaszczona i ma dwie, proste krawędzie skrawające.

Wiertła spiralne – są to świdry do drewna o jednozwojowym rdzeniu i pojedynczym rowkiem wiórowym. Rowek ten służy do usuwania skrawków materiału z wierconego otworu.

Wiertła specjalne – do tej grupy zaliczamy wiertła o niestandardowej konstrukcji, przeznaczone do zadań specjalnych. Przykładem są wiertła sękownicze do drewna albo wiertła lufowe.

Dobór wiertła zależy od skali planowanych prac. Do rzadkich napraw w domowym warsztacie w zupełności wystarczą tanie walcowane wiertła. Do pracy profesjonalnej, lepiej sprawdzą się wiertła szlifowane. Trzeba pamiętać, że poza materiałami, z których wykonane są wiertła, ważne jest odpowiednie dobranie kształtu tzw. chwytu czyli końcówki mocowanej w wiertarce.