Wiercenie w betonie nie jest łatwe. Ze względu na jego twardość i gęstość, do wykonania otworów będziemy potrzebować dobrych i wytrzymałych narzędzi oraz odpowiedniej techniki. Przedstawiamy krótki poradnik pokazujący jak należy przygotować się do wiercenia w betonie.

Czym wiercić?

Zwykła wiertarka nie poradzi sobie z betonem, czasem nawet wiertarka z udarem również na nic się nie zda. Dlatego, jeśli planujesz wykonać więcej niż jeden otwór, potrzebujesz dobrej młotowiertarki. Jest to urządzenie wyposażone w udar pneumatyczny, generujący ruchy przód-tył. Wiercenie udarem pneumatycznym przebiega znacznie prościej niż mechanicznym, ponieważ nie trzeba dociskać wiertła do ściany.

Gdy już wybierzesz wiertarkę, czas na wiertło do betonu. Do mniejszych otworów wystarczą wiertła widiowe, do zbrojenia lepsze będą wiertła z płytkami w głowicy. Skuteczne do wiercenia w betonie są także wiertła koronowe z ostrzami z węgielków spiekanych, charakteryzujących się dobrą wytrzymałością.

Warto zaopatrzyć się także w ograniczniki. To prosty element, który montujesz na wiertle, aby ograniczył głębokość wiercenia do takiej, jaką potrzebujesz.

Masz wiertło, masz wiertarkę, więc…

Przygotuj się do pracy!

Zanim jeszcze włączysz swoje swoją wiertarkę albo młotowiertarkę, pamiętaj o przygotowaniu miejsca pracy. Podczas wiercenia na pewno będzie sypał się pył, dlatego wyposaż się w odpowiednią ochronę na oczy. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy w ścianie, którą zamierzasz podziurawić, nie przebiegają przypadkiem kable. Na koniec, skontroluj stan wiertła (nie może być stępione) i sprawdź przewód zasilający. Potem, odpalaj!

Gdy zaczniesz wwiercać się w ścianę, bezwzględnie nie zmieniaj kierunku obrotów podczas pracy wiertarki. Jeśli już musisz to zrobić, najpierw wyłącz ją i zmień go podczas postoju. Pamiętaj, żeby twardy materiał wiercić z niższą prędkością obrotową. Od czasu do czasu wiertło może się samo zaklinować, nie panikuj, bo to zupełnie normalne.  Wyłącz elektronarzędzie, wyjmij z otworu i ponownie przystąp do pracy. Jeżeli pracujesz z młotowiertarką z udarem pneumatycznym, pamiętaj żeby nie dociskać wiertła do ściany, zastosowany w niej układ pneumatyczny sam dobierze odpowiednią siłę nacisku. Jeśli masz tylko udar mechaniczny – podwijaj rękawy i szykuj się na ostre dociskanie, co wiąże się ze znacznym wysiłkiem.

Podczas pracy warto robić przerwy, bo w trakcie wiercenia w betonie wytwarza się duża ilość ciepła. Możesz też chłodzić wiertło za pomocą oleju chłodzącego, w którym zanurza się końcówkę wiertła.

Teorię już znasz, teraz czas na praktykę! Więc, zabieraj się do pracy. Tylko pamiętaj, że beton, betonowi nierówny, a z własnego doświadczenia wiemy, że w starym budownictwie może pojawić się wiele problemów w trakcie pracy. Więc, jeżeli zobaczysz, że pomimo niezłego sprzętu, jakim dysponujesz, praca nie postępuje, najlepiej skontaktuj się z fachowcami, bo tylko oni posiadają najlepszy sprzęt do tego typu zadań.