Okazja

Jak zamontować gniazdko? Poradnik

Wielu mężczyzn lubi wykonywać drobne naprawy w domu. Chociaż nie zawsze mają ku temu odpowiednią wiedzę i umiejętności, to często metodą prób i błędów udaje im się osiągnąć sukces. Jednym z bardzo częstych zadań jest zamontowanie gniazdka elektrycznego. Najczęściej robimy to, kiedy stare gniazdko odmawia posłuszeństwa. Czy z takim wyzwaniem można poradzić sobie bez żadnego wsparcia? Oczywiście, wystarczy kilka wartościowych wskazówek.

 

Co jest najważniejsze?

Złota rączka przed przystąpieniem do prac powinna oczywiście zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i materiały. Tylko wtedy nie będzie trzeba wzywać fachowca, ale dla dodania otuchy – montaż gniazdka jest tak naprawdę najprostszą czynnością, jeśli chodzi o instalacje elektryczne – komentuje nasz specjalista ze sklepu elektrotechnicznego Supervolt. Konieczne będą bez wątpienia kombinerki, śrubokręt, próbnik, nie można także zapomnieć o samym gniazdku i kablach. To najważniejsze elementy niezbędne do wymiany kontaktu. Kluczowe jest jednak wyłączenie prądu przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Zazwyczaj wystarczy przesunąć wskaźnik z „on” na „off” na tablicy z bezpiecznikami. Jeśli instalacja jest starsza, bezpieczniki trzeba wykręcić. Wspomnianym przed momentem próbnikiem sprawdzamy w gniazdku czy prądu faktycznie nie ma. Jeśli kontrolka się nie świeci, można przystąpić do wykonania zadania.

 

Wymiana gniazdka elektrycznego

Najpierw należy odkręcić śrubki obudowy, aby zwolnić uchwyty, które blokują gniazdko w puszce. Kiedy uda nam się to zrobić, wyjmujemy stare gniazdko i odłączamy przewody elektryczne. Powinno być ich trzy – brązowy bądź czarny (napięciowy), niebieski (neutralny) oraz żółto-zielony (uziemiający). Bierzemy nowe gniazdko i podłączamy te przewody – napięciowy oraz zerowy do zacisków, uziemiający z kolei do bolca. Później już ostatnie czynności, czyli włożenie gniazdka do puszki i przykręcenie go. Kiedy ponownie uruchomimy prąd, warto sprawdzić próbnikiem czy wszystko działa jak należy. To proste, nie trzeba fachowca, aby przeprowadzić takie drobne prace.